רפואה סינית בעולם המערבי – מה המדע אומר?

בעשורים האחרונים הפכה הרפואה הסינית למומלצת מפי מטפלים ורופאים, גם כאלו השייכים לרפואה הקונבנציונלית. זאת בזכות מחקרים רבים שביססו את התורה העתיקה כלגיטימית וכבעלת סימוכין, סיפורי הצלחה רבים ורקע שנפרש על פני אלפי שנים. מספר רב של מחקרים ומאמרים אקדמיים על דיקור סיני ורפואה סינית בדקו את ההשפעה של אלה על בעיות בריאותיות שונות ואת תרומתם לריפוי.

 

באלו תחומים ישנה עדות מחקרית שתומכת ביעילות הרפואה הסינית?

בעיות במערכת העיכול

התזונה המודרנית מפגישה אותנו עם אתגרים חדשים. בעיות במערכת העיכול הן משהו המלווה רבים מאיתנו, ברזולוציות גבוהות ונמוכות. צרבות, כאבי בטן וקשיי עיכול הן תופעות שמלוות את הדורות האחרונים בכל הגילאים.

חוקרים מבית הספר לרפואה ריו פרטו בברזיל חקרו את השפעת הרפואה הסינית על בעיות עיכול, דרך שימוש במצבים אמיתיים מהחיים. הם ערכו מחקר שבמהלכו חולקו 42 נשים בהריון, שסבלו מבעיות במערכת העיכול, לשתי קבוצות. קבוצה אחת טופלה בדיקור סיני והשנייה בטיפול קונבנציונלי. השכיחות של צרבות ובעיות עיכול אחרות ירדה ב-75% אצל הנשים שנעזרו בדיקור.

 

טיפול בחרדות ופוביות

אחד האתגרים הכי גדולים של העידן המודרני הן חרדות ופוביות שונות. מחקרים רבים בוחנים את ההשפעה של רפואה סינית כמפחיתת סטרס, לעומת תרופות להקלה על חרדות הניתנות בטיפול קונבנציונלי. ברשת אפשר למצוא מאמרים על דיקור סיני המחזקים את הטענה שהוא יכול לסייע לאנשים הסובלים מפוביות קיצוניות, למשל פוביה מטיפולי שיניים.

מחקר שפורסם בכתב עת רפואי סיפר על מחקר במסגרתו טופלו המשתתפים בדיקור סיני לפני טיפולי שיניים שבוצעו בבריטניה על ידי רופאים מוסמכים ומוכרים, להם גם רקע באקופונקטורה דנטלית. במשך חמש דקות לפני שהחל טיפול השיניים עצמו קיבלו המשתתפים דיקור שהקל והוריד את רמת החרדה באופן משמעותי. כל המטופלים סיימו את שיקום השיניים שלהם.

 

השמנת יתר

מחקר שנערך במהלך שנות השמונים והתשעים על ידי אוניברסיטת אוקספורד והאקדמיה הסינית לרפואה מונעת, הוכיח כי ניתן להפחית בצורה דרסטית את השמנת היתר באמצעות הקפדה על הרגלי תזונה המשויכים לרפואה הסינית, לצד טיפול קבוע בדיקור סיני שמטרתו לאזן את הגוף ולהוביל למערכת שובע בריאה יותר.
המחקר התקיים בקרב כ-6500 אנשים ומצא קשרים בין השימוש ברפואה הסינית ובין הפחתת הסיכוי לחלות במחלות הקשורות להשמנת יתר – ביניהן מחלות לב, סוכרת ותחלואת סרטן.

הטיפול בהשמנת יתר בראי הרפואה הסינית מתחיל מעבודה על כמה פתולוגיות שונות, ביניהן מצב הטחול, עודף חום בקיבה הגורם לתיאבון ורעב, נפיחות ברגליים, עייפות כרונית ועודף ליחה. באמצעות השילוב בין דיקור סיני ותזונה הוליסטית ניתן לפי מחקרים לרדת במשקל ולמנוע השמנת יתר.

 

עייפות כרונית

לפי מחקרים רבים, הרפואה הסינית תומכת ומאזנת מצבים כרוניים בגוף, ביניהם תסמונות של עייפות כרונית. התסמונות האלו קשורות למחלות כמו פיברומיאלגיה, אנמיה, סכרת, תת פעילות של בלוטת התריס ועוד. באמצעות דיקור סיני ניתן להקל על תסמיני העייפות ולהכניס לגוף אנרגיית חיות חדשה.

שילוב בין דיקור סיני, צמחי מרפא בהתאמה אישית לכל מטופל ותוכנית תזונה המבוססת על הרפואה הסינית, הוביל לפי מחקרים לאיזון ולשיפור המצב עבור חולים כרוניים שהתמודדו עם תשישות קבועה ומחלות נוספות שקשורות לסטרס, לחץ ותשישות.

 

מחלות בלוטת התריס

מחלות הקשורות ליתר פעילות ותת פעילות של בלוטת התריס הן מחלות מוכרות בעולם המודרני. הפתרון הישיר של הרפואה הקונבנציונלית הוא תרופות כמו אלטרוקסין ויוטירקס המאזנות את בלוטת התריס ומעקב קבוע, לעיתים לאורך כל החיים, כדי לשמור על איזון.

בראי הרפואה הסינית האמונה היא כי מתח, עייפות ומחלות ממושכות הן אלו הגורמות לבעיות בבלוטת התריס. מחקרים הראו כי איזון הגוף באמצעות דיקור סיני, תזונה בריאה המבוססת על עקרונות הרפואה הסינית ושימוש בצמחי מרפא יכולים לסייע לטיפול במחלות בלוטת התריס, ביניהן האשימוטו. רבים מהמחקרים העוסקים בנושא נעשו על ידי אוניברסיטאות וגופים אקדמיים המשוייכים לרפואה המערבית הקונבנציונלית.

 

כאבי ראש

במחקר שנערך באנגליה ובחן 400 מטופלים שסבלו מכאבי ראש באופן קבוע, התבקשו המטופלים לעבור סדרה של טיפולי דיקור סיני אצל מטפלים המתמחים ברפואה סינית ובדיקור. הטיפולים נערכו לאורך שלושה חודשים ובתדירות של טיפול אחד מדי שבוע. במהלך המחקר מדדו החוקרים כמה פעמים סבלו המטופלים מכאבי ראש, באיזו תדירות ומה הייתה עוצמת הכאב.

תוצאות המחקר הוכיחו כי דיקור סיני סייע למטופלים להפחית את כאבי הראש עד לתדירות מזערית ולעיתים גם להיעלמות מוחלטת של כאבי הראש. מחקר זה ומחקרים נוספים שנערכו בנושא, הוכיחו כי שילוב של תזונה סינית ושימוש בצמחי מרפא לצד דיקור סיני יעיל גם כן בהקלה על כאבי ראש, סחרחורות ומיגרנות.

 

ייבוא טוב מסין

לצד בעיות רפואיות אלו, קיימים מחקרים המחזקים את היעילות של דיקור סיני בפרט ורפואה סינית בכלל בפתרון בעיות בריאותיות רבות, לצד בעיות רגשיות ופסיכוסומטיות המלוות את אורך החיים המודרני. זוהי כנראה הסיבה שכיום הרפואה הסינית הופכת לחלק אינטגרטיבי משירותי הרפואה המוצעים בקהילה, לצד הרפואה הקונבנציונלית והמשפחתית.

שיתוף מאמר:

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

מעכשיו אתם יכולים לרכוש מאמרים 100% מקוריים

מצויינים לקידום האתר שלכם