5 טיפים לעריכה לשונית שכל אחד יכול ליישם ומיד להישמע חכם יותר

כמעט כולם מכירים את המצב: צריך להגיש עבודה או מטלה, אבל אתם חסרי בטחון לגבי הכתיבה שלכם. אסור לטעות וצריך להשאיר רושם טוב על הקורא, כיוון שהרבה מונח על הכף – במיוחד במקרה שהקורא הוא המנחה שצריך לתת ציון. במאמר הזה נציג לכם כמה טיפים לשיפור מיידי של הכתיבה שלכם, שיעזרו לא רק בלימודים אלא גם בכתיבת מכתב פנייה בנושא קריטי או הצגת רעיון לבוס או למשקיע.

כשאתם כותבים עבודות ומטלות, עריכה לשונית לסטודנטים היא אכן דבר מומלץ – אבל לא תמיד יש לכך תקציב ולפעמים מסיימים לכתוב את העבודה ממש ברגע האחרון ואין זמן לשלוח לעריכה חיצונית. דווקא כשכותבים בלחץ זמן הסיכוי לטעויות וכתיבה שגויה ומסורבלת גדל. אז בשביל לחסוך אי נעימויות והורדה בציון, הנה חמישה טיפים לשיפור הכתיבה שלכם, שיעזרו לכם להיות מובנים יותר וגם להשאיר רושם אינטיליגנטי יותר, בלי צורך בידע לשוני מדוקדק. הטיפים האלה הם בבחינת הקדמת תרופה למכה – לגבי כל הדברים האלה סביר שתקבלו הערות מהמרצה, אם לא תקפידו עליהם מראש.

 

1) שמירה על משפטים תקניים באורך הרצוי

יתכן שבלהט הכתיבה ושטף הרעיונות, יצאו לכם משפטים ארוכים מאד. תמיד כדאי לחלק משפטים כאלה לכמה משפטים קצרים יותר, ותקניים (נושא נשוא מושא וכו'). כלל האצבע שלנו הוא שמשפט לא אמור לעבור את השלוש שורות בוורד, או כ-35 מילים. משפט ארוך מדי הוא מסורבל וקשה להבנה, ובדרך כלל אם מעמיקים בנסיון להבינו – מגלים שהוא בעל כשלים דקדוקיים ולוגיים. משפטים קצרים יעבירו את הרעיון שלכם שלב שלב ובבטחה.

 

2) סימני פיסוק ורווחים: ככה עושים את זה נכון

אל תשאירו רווח בין מילה לבין הנקודה שבאה אחריה. הקפידו שבסוף משפט תבוא נקודה אחת ואחריה רווח. כך גם שאר סימני הפיסוק, לפי הכלל בו סימני הפיסוק צמודים אל המילה האחרונה ואחריהם יש רווח אחד. שמתם לב למשפטים האחרונים? בכולם הנקודה בסוף המשפט נמצאת צמודה למילה שלפניה. כמו כן, אחרי הנקודה בסוף המשפט יש רווח לקראת המשפט הבא.

דוגמא לכתיבה שגויה: רווח לפני פסיק במקום אחריו זו שגיאה ,רווח לפני נקודה זה גם שגוי .

בנוגע לגרשיים וסוגריים: לא לשים רווח בין פתיחת הסוגריים לבין המילה הבאה, (ולא בין המילה האחרונה לסגירת הסוגריים) כנ"ל לגבי "גרשיים".

דוגמא לכתיבה שגויה: ( ככה זה לא נכון ), " וגם ככה זה לא נכון ".

 

3) גיוון בהתחלת משפטים עוקבים

כתבתם משפט יפה ואחריו עוד משפט יפה, אבל השתמשתם באותה מילה או צמד מילים בתחילת כל משפט. אל תעשו את זה, השתמשו במילים נרדפות או צמד מילים אחר. אם נתקעתם ולא מצאתם מילים אחרות, עצרו וחזרו לכתיבה אחרי הפסקה קצרה. שני משפטים ברצף שמתחילים באותה מילה – בדרך כלל לא נראים טוב, וגם עשויים לבלבל את הקורא.

 

4) עקביות יחיד/רבים

הרבה פעמים קורה שמתחילים לכתוב בלשון רבים ופתאום הטקסט הופך ללשון יחיד או להיפך. אותו הדבר קורה גם עם זמנים: לפעמים משפט מתחיל בזמן מסוים ואחר כך עובר לזמן אחר בלי הגיון של הדברים. שימו לב למעברים כאלה ולערבוב לא תקין. לפעמים עלולים לפספס את המהות של הרעיון רק כי אין הגיון או שהרצף הנכון נקטע באופן מלאכותי. התחלתם בקו מסוים – תמשיכו בו.

 

5) עקביות בכתיב של מושגים

בכל עבודה אקדמית יש מושגי מפתח שחוזרים על עצמם לאורך העבודה. לפעמים אלה מושגים לועזיים ויש הרבה דרכים מקובלות לכתוב אותם, לדוגמא תרפיה במוזיקה, תראפיה במוסיקה, וכו'. בחרו בכתיב אחד והקפידו עליו לכל אורך העבודה.

 

סיימתם? עכשיו לקרוא עוד פעם אחת בראש נקי

גם אם נדמה לכם שסיימתם והעבודה מושלמת, עזבו אותה רגע, קומו לשטוף פנים ולאכול שוקולד, ולאחר מכן חזרו וקראו את הטקסט מההתחלה בדקדוק. תתפלאו כמה טעויות או תיקונים תגלו בקריאה החוזרת הזאת. כמו שלא הייתם רוצים לקבל מנה לא מושקעת במסעדה נחשבת, ככה המנחה לא רוצה להרגיש שזלזלתם במטלה שלו. שווה להקדיש עוד כמה דקות בקריאה חוזרת ותיקונים ולהיות בטוחים שזהו התוצר הסופי והטוב ביותר שלכם.

 

הקפדתם על כל הכללים? מעולה, עכשיו אתם נשמעים חכמים כמו שאתם באמת!

בסופו של דבר, לא צריך להיות מומחים ללשון כדי לשפר את הטקסט שלכם. אתם רק צריכים לשמור על כמה כללים פשוטים שיראו לקוראים שהשקעתם בהם. תזכרו שגם הסופרים הכי גדולים משתמשים בשירותיהם של עורכים לשוניים ומגיהים, לא כי הם לא יודעים לכתוב טוב אלא כי כולנו טועים. אל תשכחו ששגיאות שעשיתם בטקסט, מסיטות את תשומת הלב של הקורא ממה שרציתם לכתוב אל איך הדברים כתובים. אל תתנו למנחים סיבה להתעכב על הטקסט ולהוריד לכם נקודות, תנו להם קריאה רצופה ונעימה ככל האפשר.

 

זקוקים לעריכה לשונית? פנו אלינו:

    שיתוף מאמר:

    מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

    מעכשיו אתם יכולים לרכוש מאמרים 100% מקוריים

    מצויינים לקידום האתר שלכם