כתיבת עבודות אקדמיות ואינטרסקשיונליטי (הצטלביות)

מה זה אינטרסקשיונליטי (הצטלביות)? איך זה קשור לכתיבה אקדמית? ומה אפשר לעשות כדי להפחית את האפליה?

 

מה זה הצטלביות?

הצטלביות (נקראת גם אינטרסקציונליות) היא הרעיון שהשתייכות לשתי קבוצות שוליים מערימה קשיים ייחודיים שהם יותר מסך הקיפוח וההדרה שחווים המשתייכים לכל אחת מהקבוצות המודרות בנפרד. ניתן להמחיש זאת על ידי הדוגמא של נשים ערביות בישראל. הטענה היא שהאפלייה שהן חוות כנשים בחברה פטריאכלית והאפלייה שהן חוות כמשתייכות למיעוט הערבי בישראל יוצרת מצב מיוחד שהוא יותר מסיכום פשוט של הקשיים והאתגרים הנובעים מכל האחת מהאפליות בנפרד. דוגמא לקשיים מסוג זה אפשר לראות במצב של נשים ערביות באקדמיה. נשים ערביות חוות קושי בכתיבה אקדמית בשל קשיים בשפה במוסדות האקדמיים שמתנהלים בשפה ההגמונית (עברית) בעוד שפת האם שלהן היא ערבית. כיוון שנשים בחברה הערבית סובלות גם מהדרה בחברה הפטריארכלית, מודרות מהמרחב הציבורי ומצופות להימצא במרחב הפרטי והביתי, יש להן גם פחות הזדמנויות להיחשף לשפה העברית, לעומת הגברים בחברה הערבית שנחשפים לשפה ההגמונית כבר בשלבים מוקדמים יותר בחייהם. כתוצאה מכך, נשים ערביות באקדמיה נתקלות באתגרים חריפים יותר לעומת הצירוף הפשוט של האפליה שהן סובלות כנשים וכמשתייכות למיעוט הערבי.
חשוב לציין כאן שאני לא מזלזלת בקושי של גברים ערבים באקדמיה וגם לא בקושי של נשים באשר הן ללא קשר להשתייכות אתנו-לאומית (כגון תקרת הזכוכית וקשיים נוספים), אלא רק מציינת שעבור נשים ערביות ישנם אתגרים ייחודיים שהם יותר מצירוף פשוט של הקשיים שלהן כנשים עם הקשיים שלהן כערביות.

 

אז מה עושים?

האקדמיה משמשת כמנגנון שימור שמנציח את האפליה ומשמר את הגבולות החברתיים. הדרישה לכתוב בעברית, למשל, לא נועדה אלא לשמר את ההגמוניה של השפה העברית בישראל, והדרישה לציית לכללי הכתיבה האקדמית לא נועדה אלא לשמר את העליונות של ה"קליקה", האליטה האקדמית. הכרת כללי הכתיבה האקדמית מהווה חסם שכל מטרתו להקשות על המוביליות החברתית וההצטרפות לאליטה. כך האקדמיה לא רק שומרת את הכוח של עצמה אלא גם משמרת את הגבולות החברתיים הקיימים בחברה.
הדרישה לכתיבת עבודות אקדמיות מהווה למעשה מחסום מלאכותי מפני הניעות החברתית של נשים ערביות, וחלק מהמנגנון שמשמר את ההדרה החברתית שלהן. לא מדובר באימון או תרגול שיעזור להן לאחר מכן במקצוע שאותו הן מבקשות ללמוד, אלא בחסם מלאכותי שכל מטרתו היא להנציח את כוחה ועליונותה של האקדמיה. לכן, קניית עבודות אקדמיות ושימוש בשירותי כתיבה אקדמית מהווים מרד ראוי שעשוי לעזור לנשים ערביות באקדמיה להתקדם חרף המכשולים המלאכותיים שהתרבות ההגמונית מציבה בפניהן, ולאזן ולו חלקית את האפליה הצולבת.

 

יש לכם שאלות לגבי כתיבת עבודות אקדמיות? השאירו הודעה:

    שיתוף מאמר:

    מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

    מעכשיו אתם יכולים לרכוש מאמרים 100% מקוריים

    מצויינים לקידום האתר שלכם