הדברים שכדאי לדעת רגע לפני שמתחילים להשקיע

קשה לחסוך כסף כשהכל פה כל כך יקר, אבל אם כבר הצלחתם לחסוך כמה עשרות או כמה מאות אלפי שקלים למרות הכל, רצוי שהסכום הזה יפסיק לשבת בבנק ויתחיל להכניס לכם כסף. איך זה יקרה? הכסף שלכם יעשה כסף נוסף רק על ידי השקעות. אבל לפני שאתם משקיעים את ההון שלכם באופן כלשהו, רצוי שתלמדו קצת יותר על השקעות, ולא תשקיעו את הכסף סתם במשהו שאין לכם שום מושג לגביו. להשקיע מבלי ללמוד על הנושא זו הדרך הבטוחה שלכם לאבד את כל הכסף שעמלתם עליו במשך השנים.

גם אם יש לכם הבנה בכלכלה וגם אם לא, תמיד רצוי שתבררו על אפיקי ההשקעה, והאם מבחינת השוק זה הוא זמן טוב להיכנס להשקעות. תלמדו על אסטרטגיות, ועוד דברים שיכולים להועיל לכם כדי לעשות עוד כסף בעזרת השקעה בטוחה. אז איך תלמדו? לא חסרים מקומות שבהם אפשר לקרוא וללמוד על השקעות, במיוחד כשאנחנו נמצאים היום בעידן דיגיטלי, ואתם יכולים למצוא ברשת כמויות אדירות של מאמרים כלכליים, מאמרים שמדברים על השקעות בכל תחום שרק אפשר, הדרכות וידאו, ספרים דיגיטליים, קורסים ועוד.

כדי לעשות לכם קצת סדר בבלגאן, חשבנו לתמצת לכם את הדברים שרצוי שתדעו לפני שאתם עושים את הצעד הראשון שכם בהשקעה. חשוב לציין שאמנם יש בהשקעות סיכונים שונים, אבל לא להשקיע בשום דבר ולהשאיר כסף סתם שוכב בעו"ש או בפיקדון בעל תנאים מגוחכים – זה הפסד בטוח, ולאורך זמן אתם מסתכנים בשחיקה של הכסף, בייחוד בתקופות של אינפלציה גבוהה. עם זאת, כמובן, לא כל השקעה מתאימה לכל אחת ואחד. עליכם לחשוב טוב על כל הפרמטרים כדי שתוכלו לבחון באופן מפוקח באיזה אפיק כדאי להשקיע.

 

ראשית הגדירו – מה טווח הזמן להשקעה שלכם?

ישנם אנשים שרוצים להשקיע את הכסף לטווח הקצר, למשל לרכישת דירה תוך שנים ספורות, וצריכים נזילות ויציבות בטווח הקצר. לעומת זאת יש כאלה שמעוניינים להשקיע סכום שיעזור לכם בעוד עשור או כמה עשורים, בשביל הפנסיה או עבור הדור הבא.
לפני שאתם בכלל חושבים על להשקיע, וזה לא משנה אם אתם הולכים ליועץ השקעות או שאתם מחליטים להשקיע בלי ייעוץ מקצועי – רצוי שתגדירו לעצמכם את המטרה שלשמה אתם נכנסים להשקעה, ואת טווח הזמן שבו תרצו להשקיע.

 

תמיד לקחת סיכון מחושב

בכל השקעה כרוך סיכון מסוים, אך כפי שציינו – בטווח הארוך גם מה שנתפס כאי-השקעה הוא למעשה שווה ערך להשקעה גרועה ואתם עלולים להפסיד. בכל מקרה, רצוי שתהיו מוכנים להתמודד עם הסיכונים. ברוב המוחלט של המקרים הסיכון להפסד גובר ככל שהסיכוי לרווח גדול.

תמיד כדאי לקחת סיכון מחושב, ובעיקר לא לשים את כל הביצים בסל אחד. חשוב לזכור שבהשקעות לטווח ארוך, אסור להתרגש מדי מירידות ערך בטווח הקרוב. צריך להסתכל על התמונה הכוללת.

 

לקרוא, ללמוד ולהבין את השוק

אחרי שביצעתם את הצעדים הבסיסיים האלה, הגיע הזמן לשבת וללמוד את החומר. תקראו מאמרים על שוק ההון, תבינו מה הם תיקי השקעות, תסקרו את המגמות העולמיות ואת מה שצפוי לעולם מבחינה כלכלית בשנים הקרובות. תלמדו על חברות בשלל נושאים – רפואה, תיירות, ביטחון, מדע, טכנולוגיה, חקלאות, מזון, חברות ענק כמו גוגל, פייסבוק, מקדונלד'ס וכדומה. בעזרת הלימוד אתם תוכלו לקבל יותר רעיונות לגבי איפה להשקיע ואיך לבנות את תיק ההשקעות שלכם.

ותזכרו – שוק ההון הוא לא אפיק ההשקעה היחיד. אם מניות לא מדברות אליכם אתם יכולים לחקור וללמוד על השקעות במטבעות קריפטוגרפיים ונדל"ן.

 

אחרי שחושבים ולומדים – אפשר להתחיל להשקיע

למי שגדל ללא חינוך פיננסי, שזה רובנו, נושא ההשקעות יכול להיות קצת מפחיד בהתחלה. אבל אתם לא חייבים שיהיה לכם ניסיון כדי להשקיע לבד, רק שיהיה לכם ידע, שאותו יש לכם כל הכלים לרכוש. במקרה הזה ידע שווה כסף במלוא מובן המילה. בהצלחה!

שיתוף מאמר:

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

מעכשיו אתם יכולים לרכוש מאמרים 100% מקוריים

מצויינים לקידום האתר שלכם