האם דיקור סיני יכול להפחית השמנת יתר בקרב ילדים?

השמנת יתר בקרב ילדים היא תופעה שהופכת לשכיחה יותר ויותר בעולם המערבי. הילדים של היום יושבים יותר ויותר מול מסכים ופחות מתרוצצים בחוץ, והרגלי התזונה של הילדים בחברה המערבית בדרך כלל אינם בריאים. הילדים ממעטים לאכול ארוחות מסודרות והתזונה שלהם מתבססת במידה רבה על חטיפים ועל ממתקים. בשל ההשפעות הבריאותיות השליליות של השמנת היתר בקרב ילדים – אין פלא שהתופעה מטרידה יותר ויותר הורים. השאלה הנשאלת היא – מה הפתרון? כיצד ניתן להפחית השמנת יתר של ילדים?

דיקור סיני הוא שיטה טיפולית שמבוססת על החדרת מחטים דקות אל החלק החיצוני של העור בלבד, ולכן הטיפול אינו כואב. בניגוד לשיטות אלטרנטיביות אחרות, דיקור סיני (אקופונקטורה) הוכח מדעית כיעיל לטיפול במחלות שונות. ההסבר המדעי הוא שהדיקור, כאשר הוא נעשה נכון, מגרה קצוות עצבים במערכת העצבים, אשר מעבירה אותות למוח. בעקבות אותות אלה המוח משחרר חומרים שונים ביניהם אנדורפינים שעשויים לעזור לטיפול והתמודדות עם מחלות שונות.

אך למרות שדיקור סיני הוכח כיעיל לגבי מצבים רבים ואף נעשה בו שימוש לצורך הפחתת השמנת יתר בקרב ילדים ובקרב מבוגרים, עד היום עדיין לא הייתה הוכחה מדעית לכך שדיקור סיני יעיל ספציפית להפחתת השמנת יתר בקרב ילדים. קבוצת חוקרים החליטה לשים קץ לאי הוודאות הזאת ולבדוק באופן מדעי האם דיקור סיני יעיל בהפחתת השמנת יתר בקרב ילדים.

החוקרים לקחו שתי קבוצות של ילדים בעלי משקל עודף שהוקצו בהקצאה רנדומלית. הקבוצות היו מאוזנות מבחינה מגדרית. קבוצה אחת קיבלה תכנית שכללה פעילות גופנית ודיאטה. הקבוצה השנייה קיבלה תכנית שכללה דיקור סיני ודיאטה. החוקרים מדדו מדדים הקשורים להשמנת יתר כמו משקל, מסת שריר, יחס שריר שומן, היקף מותניים ועוד. התוצאות לא אחרו לבוא. החוקרים מצאו כי שתי הקבוצות הראו שיפור משמעותי בכל המדדים. עם זאת, קבוצת הדיקור הסיני הראתה שיפור משמעותי יותר ביחס לקבוצה שקיבלה תרגילי התעמלות.

החוקרים מסיקים מהממצאים שגם פעילות גופנית וגם דיקור סיני, כאשר הם משולבים עם דיאטה מאוזנת – יכולים להביא לשיפור משמעותי ולהפחתת השמנת יתר בקרב ילדים. החוקרים מסבירים את הממצאים בכך שדיקור סיני, כאשר הוא נעשה נכון, מעודד הפרשת אנדרופין קורטיזול ואף סרוטונין. חומרים אלה משפרים את המצב המנטלי-רגשי של הילדים ואת מצב הרוח, ומפחיתים דיכאון. כתוצאה מכך, יורד הדחף של הילדים לאכילה מעבר לנדרש להם מבחינה תזונתית (אכילה רגשית). כתוצאה מכך הילדים מפחיתים במשקלם אך מעבר לכך הם גם מרגישים טוב יותר באופן כללי ומרגישים חיוניים יותר.

לסיכום, לאחר שנים רבות שדיקור סיני שימש בין היתר להפחתת השמנת יתר בקרב מבוגרים וילדים, היכולת של דיקור סיני לסייע באופן משמעותי במקרים של השמנת יתר בקרב ילדים סוף כל סוף הוכחה מדעית. לחצו כאן לקריאת סיכום של המאמר המקורי באתר סיכומים Sicumim.co.il.

 

מקור

Esmail, M. E. E. M., Abdel Rahman, S. A., & Abd El Maksoud, G. M. (2020). Exercises Versus Acupuncture for Overweight Children. Indian Journal of Public Health Research & Development, 11(4), 964-969.

שיתוף מאמר:

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

מעכשיו אתם יכולים לרכוש מאמרים 100% מקוריים

מצויינים לקידום האתר שלכם