איך מיחזור מילים עוזר להתגבר על מחסום כתיבה

כל מי שכותב מכיר את שלב מחסום הכתיבה. עבור רבים מאיתנו ההבנה שנתקלנו במחסום היא רגע מפחיד, לפעמים היא מרגישה כמו נטישה של מוזה או אובדן יכולת. הסיבות למחסום כתיבה יכולות להיות שונות ומגוונות, לעתים הן גלויות וברורות לכותב ולעתים הן נסתרות. התחושות שפעמים רבות מלוות מחסומי כתיבה הן חרדת הדף הלבן, הפחד לא להיות מקוריים, ותקיעות בתבניות.

 

חרדת הדף הלבן

חרדת הדף הלבן תוקפת אותנו כשעלינו ליצור יש מאין. החופש המוחלט והאפשרויות הבלתי מוגבלות – משמעם שאין נקודת עיגון, אין קו אופק להפליג אליו, אין מפת דרכים. לכן לא בכדי סופרים ומשוררים לכל אורך ההיסטוריה השיתו על עצמם חוקים ומגבלות, תבניות שונות של צורה ותוכן, שיוצרות אתגר אך גם מתוות מסגרת.

 

הפחד מחוסר מקוריות

הפחד לא להיות מקוריים הוא כנראה פחד די מודרני. בעבר טקסטים שלא התבססו על טקסטים ורעיונות קודמים היו חסרי סמכות וחסרי חשיבות. אך בחברה שלנו יש חיפוש מתמיד אחר החדש והמתקדם, ויש גם רכושנות גדולה על רעיונות – שמתבטאת למשל בפרשיות משפטיות של זכויות יוצרים, שמתפיחות את כיסי עורכי הדין במקום לטפח ולפתח את התרבות והיצירה האנושית. אנחנו נוטים להתרחק מנושאים "חרושים" ומחפשים את הדרך שלא נלקחה, אך לשווא – אין חדש תחת השמש. הכל בעצם היה כבר.

 

תקיעות בתבניות

מחסום כתיבה יכול להיווצר מתוך תחושת "לופ" או תקיעות, אותם רעיונות לא-מספיק-טובים-לדעתנו חוזרים ומטרידים שוב ושוב ולא מאפשרים לפריצת הדרך להתרחש. אנחנו נואשים לצאת מתבניות החשיבה הקבועות שלנו, אך לא מצליחים לפרוץ אותן: אנחנו הולכים ראש בראש עם עצמנו ושוכחים שמדובר באותו ראש.

 

אז מהו מיחזור מילים?

מיחזור מילים זו שיטת כתיבה ללא כתיבה. היא מבוססת על גזירה של מילים מעיתונים, חוברות וספרים שהיו בדרכם לפח, והרכבתן לכדי טקסט חדש. שלב הבחירה והגזירה הוא מדיטטיבי: הוא דורש התבוננות עמוקה במילים מבלי ממש להתעמק בקריאת הטקסט שהן מרכיבות; והאיטיות שבגזירת המילים בניגוד למהירות שאנו רגילים לכתוב בה מכניסה אורך רוח לתהליך. מומלץ מאד לשחרר שליטה ולתת למילים להיבחר מעצמן. ההרכבה מחדש היא משחקית: מתגלות לנו תבניות, ויש לנו הזדמנות לשבור אותן וליצור ביטויי כלאיים מצחיקים ומפעימים.

כיצד מיחזור מילים משחרר מחסומי כתיבה?

חרדת הדף הלבן מתפוגגת במיחזור מילים מפני שהאתגר המתווה את הדרך מוחשי מאד: אפשר להשתמש רק במילים שמצויות לפניך בדפוס. האפשרויות לחיבור המילים עדיין כמעט בלתי מוגבלות, אך המבחר מוגדר ולפעמים גם ממש רנדומלי.

את הפחד לא להיות מקוריים מיחזור מילים תוקף בהפוך על הפוך: אדרבא, נתמסר לחוסר המקוריות עד כדי כך שאף מילה אחת לא תהיה מקורית משלנו, הכל ילקח מן המוכן. ודווקא מתוך השימוש בכל מה שנאמר כבר, ומתוך האילוצים – יצמחו חידושים מרעננים.

שבירת התבניות המחשבתיות והלשוניות שמתרחשת בתהליך נותנת פרספקטיבה חדשה וכך מאפשרת מבט מחודש על העבודה שלנו. גם אנשים שמעולם לא כתבו בעבר – יוצרים שירים מסקרנים, מקוריים, מצחיקים ונוגעים ללב בהתנסות במיחזור מילים. לכן אין ספק שכותבים המצויים במחסום כתיבה יוכלו להניע כך את הגלגלים.
לקריאה נוספת על אודות מיחזור מילים, לעיון בשירים, ולמידע על סדנאות מיחזור מילים בהנחיית עינה לקח – הנכם מוזמנים לאתר מיחזור מילים.

 

מתעניינים בסדנת מיחזור מילים? כתבו לנו:

    שיתוף מאמר:

    מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

    מעכשיו אתם יכולים לרכוש מאמרים 100% מקוריים

    מצויינים לקידום האתר שלכם