איך להתרכז בכתיבת מטלות ולסיים אותן מהר יותר?

אחרי יום לימודים ארוך או באמצע תקופה עמוסה במיוחד, ובין הודעות וואסטאפ, התראות מהרשתות החברתיות ושיחות טלפון מההורים, אין דבר יותר מורכב מאשר להתרכז בכתיבת מטלות הלימודים. בין אם מדובר בעבודה של כמה דקות או בכתיבת עבודה מקיפה, מוצאים את עצמם סטודנטים רבים נעים בחוסר שקט בכיסא ונאבקים להתרכז בכתיבת המטלה. אז איך משפרים את הריכוז בעת כתיבת מטלות ללימודים? הנה כמה טיפים לכתיבה אפקטיבית וממוקדת.

 

טיפים לריכוז בעת כתיבת מטלות

הניחו את הטלפון בחדר אחר

התיישבתם לכתוב מטלה לימודית? הניחו את הטלפון, על שקט, בחדר אחר. הניתוק הגיאוגרפי מהמכשיר שבדרך כלל צמוד לנו ליד או מונח לידנו על השולחן, מסייע בריכוז ועוזר להתמקד במטלה אחת.

מחקרים מראים שלא מספיק להשקיט את הטלפון או להניח אותו על צד המסך כדי לא לראות את ההתראות מגיעות. מסתבר שהקרבה הפיזית למכשיר הנייד היא זו שגורמת להסחות הדעת, בין אם התראות הטלפון מופעלות בקול או מוגדרות במצב שקט.

 

סגרו כמה שיותר חלונות בדפדפן

לא רק הטלפון מתריע, מציק או מעסיק בזמן כתיבת מטלות ללימודים אלא גם הדפדפנים הפתוחים במחשב. לפני תחילת העבודה, סגרו כמה שיותר דפדפנים והשאירו רק את המידע הקשור למטלה עצמה פתוח מול העיניים. בנוסף, כדאי לנטרל התראות מייל וחדשות שיכולות להפריע ולגרום לכם לעבור למסך אחר ולשכוח מהמטלה.

 

קבעו מראש הפסקות יזומות

תנו לעצמכם להיכנס לעבודה וקבעו תחנות נשימה בדרך. אחרי שעה של עבודה למשל, קחו חמש דקות להכין קפה או פשוט לנשום אוויר צח במרפסת. תוכלו לכוון את השעון לרגע ההפסקה כדי להפוך את ההפסקה למסודרת ולא למרוח אותה. ההפסקות היזומות יכולות לכלול גם פרסים קטנים, מה"משהו המתוק" הזה שחייבים באמצע העבודה ועד להאזנה מהירה לשיר שמקפיץ ומכניס לאנרגיה טובה, רגע לפני שממשיכים לכתוב.

 

עבודה בשניים

אמצו חבר או חברה שיכולים לשבת לצדכם ולעבוד על המטלות שלהם או על משימות אחרות, תוך שאתם עובדים על שלכם. הישיבה המשותפת לעבודה מוגדרת מראש יוצרת התחייבות ומאפשרת להחזיק ולתמוך זה בזה כשקצת קשה להתרכז, להחזיק את המומנטום ולהתקדם.

כתיבת מטלות לימודיות לצד חבר או חברה שמחזיקים את המסגרת ומסייעים להתחייב לעבודה רציפה, מאפשרת גם סיעור מוחין ושיח על המטלה הלימודית, דבר נוסף שמדרבן להמשיך ולכתוב.

 

תנו לעצמכם פרסים על עבודה יעילה

אם פינוקים קטנים לא מספיקים כדי להשאיר אתכם מרוכזים וחדורי מוטיבציה, קבעו לעצמכם פרס משמעותי בסוף הדרך. בין אם מדובר על ארוחה מפנקת במסעדה או יום חופש אחרי סיום כתיבת המטלה.

מומלץ לקבוע מראש מה יהיה הפרס ולדאוג שהוא נגיש קרוב לדדליין של סיום המטלה, כך למשל להזמין מראש מקום במסעדה או להתחייב בפני חבר על בילוי בים ביום שאחרי.

 

סובלים מחוסר ריכוז באופן כללי? יש פתרונות

לצד הטיפים האלו, חשוב לציין שקיימות שיטות טיפול רבות שיכולות לסייע לשפר את הריכוז באופן כללי. בין אם מדובר בדמיון מודרך, טיפול התנהגותי כמו ACT או CBT, אימון אישי להשגת מטרות ועוד. גישות אלו דורשות התמסרות לתהליכים ארוכים יחסית ומבוססות על חקר הסיבות לחוסר הריכוז ורכישת כלים להתמודדות עם סיטואציות של חוסר ריכוז.

 

צריכים עזרה בכתיבת מטלות? פנו אלינו:

    שיתוף מאמר:

    מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

    מעכשיו אתם יכולים לרכוש מאמרים 100% מקוריים

    מצויינים לקידום האתר שלכם